Konsekracja kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego i Matki Bożej Różańcowej w Kopytowej

We wspomnienie Matki Bożej Różańcowej patronki parafii w Kopytowej, 7 października 2024 roku, wspólnota parafialna obchodziła niecodzienną uroczystość. Ks. Arcybiskup Adam Szal Metropolita Przemyski, dokonał konsekracji ołtarza i kościoła w Kopytowej.Historia tego Kościoła Parafialnego w Kopytowej pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego i Matki Bożej Różańcowej oraz tej parafii jest przedziwna i piękna.

Początkowo bowiem w roku 1971, parafianie zbudowali w tajemnicy przed ówczesnymi władzami małą świątynię, wielkim wysiłkiem i nieczęsto ponosili za to przykre konsekwencje ze strony ówczesnych władz. Jednak wiara w Boga i determinacja parafian oraz pierwszego księdza proboszcza Kazimierza Biśto, doprowadziły do powstania pierwszej świątyni, która dziś jest główną nawą obecnego kościoła. W ostatnich bowiem latach, została ona rozbudowana i poszerzona o dwie nawy boczne, oraz upiększona o nowy ołtarz. Zostało również wykonane wiele prac przy kościele   i wokół niego, jak również wokół domu parafialnego, oraz zbudowano nowy cmentarz wraz z parkingiem i główną alejką który poświęcono wraz z nowym krzyżem podczas ostatnio przeżytych misji parafialnych.

Do konsekracji naszego kościoła i ołtarza parafia przygotowywała się również duchowo poprzez modlitwę i przeżyte Misje Parafialne w dniach od 22 do 29 września tego roku, które wygłosił Ojciec Roman Bakalarz, wieloletni przeor klasztoru i Sanktuarium w Borku Starym, oraz przez comiesięczne 24 godzinne adoracje Najświętszego Sakramentu z różańcem w ręku.

Świątynia to owoc wiary rodziny parafialnej – owoc modlitwy i ofiary ludzi dobrej woli. Bożej Miłości i Opatrzności wspólnota parafialna dziękuje za wszystkich kapłanów, którzy tutaj pracowali, a zwłaszcza za tych, którzy już wrócili do Domu Ojca, a więc za śp. pamięci Kazimierza Biśto – budowniczego i pierwszego proboszcza tej parafii, za śp. Proboszcza Władysława Stanek, za śp. Proboszcza Kazimierza Stachyrę. Prace w kościele i wokół niego kontynuował ks. proboszcz Bronisław Wyczawski a obecnie ks. Jacek Pusztuk.

Wspólnota parafialna gorąco również dziękuje dobremu Bogu za powołania którymi ją Bóg obdarzył od początku istnienia parafii – za 2 kapłanów i za 3 siostry zakonne.

Wszystko pod niebem ma swój czas jak mówił Kohelet.

Otóż do tak ważnego wydarzenia, świątynia nasza przygotowywała się przez prawie 50 lat, aby dzisiaj, strojna jak panna młoda dla swojego oblubieńca, została konsekrowana, zaślubiona Bogu, na wyłączną własność. Aby tu dokonało się to co najważniejsze, najświętsze w życiu.

Dlatego z głębi naszych gorących serc, dziękujemy Bogu za dar konsekracji naszej świątyni i ołtarza, na którym codziennie jest sprawowana Najświętsza Ofiara.    Wierzymy, że za sprawą tego, co się tu dokonało podczas konsekracji, nasze spotkania z Bogiem, będą częstsze i owocniejsze i będą dotykać najczulszego Serca Boga.

Wierzymy też, że do tego przyczyni się nasza Matka, Pani i Królowa Różańca Świętego.

Do naczynia wdzięczności zbieramy wszelkie dobro, które na przestrzeni minionego czasu tu zaistniało a jakiekolwiek słabości i niewierności składamy w Miłosiernym Sercu Jezusa.

Zdjęcia tutaj

Ks. Jacek Pusztuk, proboszcz parafii Kopytowa
pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego i Matki Bożej Różańcowej

źródło: https://przemyska.pl/konsekracja-kosciola-pw-sw-maksymiliana-marii-kolbego-i-matki-bozej-rozancowej-w-kopytowej/